تاثیر کنگره زنان تاثیرگذار

تاثیر کنگره زنان تاثیرگذار

🔴تأثیر #کنگره_زنان_تأثیرگذار 

نخستین کنگره بین‌المللی «زنان تأثیرگذار» با حضور 300 میهمان خارجی از 93 کشور جهان از جمله 70 نفر از مقامات کشورها از وزرا و معاونان رئیس‌جمهور تا همسران رؤسای جمهور و نمایندگان مجلس در روزهای گذشته برگزار شد. در شرایطی که کمیسیون مقام زن سازمان ملل متحد، ایران را از عضویت خارج می‌کند و پارلمان اروپا و کنگره آمریکا علیه زن در جمهوری اسلامی وارونه‌نمایی و سیاه‌نمایی می‌کنند، در تهران زنان تاثیرگذار ده‌ها کشور گرد هم می‌آیند و حقیقت زن ایرانی را بدون روتوش رسانه‌های غربی شناخته و جایگاه او را در کشورش مشاهده می‌کنند.

  🔹در شرایط فعلی که دنیای غرب، پروپاگاندای فراگیری با کلیدواژه زن علیه جمهوری اسلامی به راه انداخته تا به خیال خود دنیا را در تحریم و ظلم نسبت به ملت ایران همراه کند، برگزاری این کنگره کنشگری هوشمندانه و مؤثری برای مقابله با کودتای رسانه‌ای دشمنان ایران بود. چند نکته در این رابطه گفتنی است: 

۱_ مقام معظم رهبری بارها فرمودند ما در قضیه زن دفاع نداریم؛ حمله داریم! غربی‌ها باید پاسخ دهند که زن را تبدیل به کالا کرده‌اند. ایشان در دیدار اخیر اقشار مختلف بانوان مجددا بر این مساله تأکید فرمودند: «در مساله زن، موضع ما در برابر مدعیان ریاکار غربی، موضع مطالبه است، موضع دفاع نیست... دنیا مقصر است. دنیا که می‌گویم یعنی همین دنیای غرب و فلسفه غربی و فرهنگ غربی موجود؛ اینها نسبت به مساله زن جدا گناهکارند، مقصرند، ضربه زدند، جنایت کردند». ایشان از بانوان مسلط بر این مسائل خواستند برای اثرگذاری بر افکار عمومی غرب درباره رنج ناخودآگاه و خودآگاه زن غربی تلاش کنند و فرمودند: «یکی از کارهای مهم شما همین است که فاجعه‌آمیزی نگاه فرهنگ غربی به مساله جنسیت و مساله زن را افشا کنید».  🔹همچنین ایشان سال 92 در دیدار جمعی از بانوان ضمن تاکید بر این مأموریت زنان، از عقب‌ماندگی ما در انتقال حرف‌های برجسته اسلام در مساله زن به ذهنیت جهانی سخن گفتند و فرمودند: «دنیا احتیاج دارد به مبانی و مفاهیم روشنِ فراگیرِ کارگشا؛ ما واقعا نظر اسلام را درست نتوانستیم به دنیا منتقل کنیم... برای اینکه بتوانیم یک جبهه تهاجمی و مصون از تعرض تهاجم دیگران -یک آرایش تهاجمی- داشته باشیم، نیاز داریم به اینکه این کارها را، این اندیشه‌ها را، این افکار را منتشر کنیم... در زمینه این نهضت - باید گفت نهضت بیداری در زمینه مسائل مربوط به زنان- واقعا هیچ نبایستی تعلل کنیم. با وجود اینکه این گفتمانِ کامل و مفید و قانع‌کننده را از اسلام در اختیار داریم اما عملا خود را در موضع انفعال قرار داده‌ایم در مقابل گفتمان غرب درباره زن».  

🔹بر این اساس کنگره زنان تأثیرگذار می‌تواند به بستری برای تبیین مبانی راهگشای اسلام درباره زن تبدیل شده و مصداق نهضت بیداری مورد اشاره رهبری باشد

۲_ شرط مؤثرتر بودن این کنگره تعریف اقدامات مشترک برای تداوم همکاری میهمانان خارجی حاضر در آن با بانوان نخبه ایرانی است. طبق اعلام دکتر خزعلی، معاون رئیس‌جمهور، تأسیس انجمن بین‌المللی زنان تأثیرگذار با مرکزیت ایران در این کنگره به تفاهم رسیده و مواردی چون برگزاری جام ورزشی بین‌المللی بانوان در نوروز و صندوق نوآوری و شکوفایی نیز پیشنهاد شده است.  

🔹علاوه بر اینها توجه به این نکته ضروری است که باید حرف اسلام درباره زن با جسارت و دقت بیان شود و اکتفا به کلیات در بیان مفاهیم نمی‌تواند برای نخبگان غریبه با گفتمان اسلام نوآوری و جذابیت داشته باشد. صرف نمایش توانمندی‌ها و پیشرفت‌های زن ایرانی، اکتفا به دفاع است و اگر حمله و آرایش تهاجمی مدنظر رهبری در دستور کار باشد، آنگاه نخبگان دنیا مجذوب حرف نو جمهوری اسلامی می‌شوند. 

۳_در روزهای اخیر رسانه‌های معاند و دنباله‌های داخلی‌شان که بشدت از برگزاری این کنگره خشمگین بوده و نمی‌توانستند خشم خود را مخفی کنند، تلاش کردند با کنایه و تحقیر، آن را حکومتی و فاقد اهمیت جلوه داده یا با پررنگ کردن حواشی مثل هزینه برگزاری یا پوشش برخی میهمانان خارجی، از تاثیر رسانه‌ای آن بر افکار عمومی داخلی بکاهند اما همین واکنش‌های ناشی از عصبانیت دلیل خوبی برای درست بودن برگزاری چنین کنگره‌ای است و نشان می‌دهد بسیاری از رشته‌های ماه‌های اخیرشان را پنبه کرده. 

۴_ برگزاری سازوکارهای موازی با کمیسیون‌های سازمان ملل که توسط آمریکا مصادره شده و در خدمت اهداف آن است، یک اقدام آفندی ضروری برای جمهوری اسلامی است. داشتن پیمان‌ها و انجمن‌های بین‌المللی متعدد با کشورهای مستقلِ دوست و همسو -که کم هم نیستند- کمک می‌کند در نظم نوین جهانی جای پای محکمی داشته و دسیسه‌های استکبار را باطل کنیم. کنگره زنان تاثیرگذار مقدمه خوبی برای تشکیل سازوکاری موازی با کمیسیون مقام زن سازمان ملل و دیگر نهادهای سیاست‌زده مربوط به زنان است. 

✍ رها عبداللهی

۰ ۰ ۰ دیدگاه

دیدگاه‌ها

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است.
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">

آخرین مطلب
پربیننده ترین مطالب
محبوب ترین مطالب
مطالب پربحث‌تر
پیوندهای روزانه
پیوندها