رمضان ماه خدا

  • ۱۳۸۸

ماه رمضان

رمضان ماه خدا

واژه «رمضان » در لغت از«رمضاء » به معنای شدت حرارت گرفته شده و به معنای سوزانیدن می باشد. چون در این ماه گناهان انسان بخشیده می شود، به این ماه مبارک، رمضان گفته اند.

ماه رمضان ، ماه نزول قرآن و از شریف ترین ما ه های سال است. ماه رمضان از ماه های حرام به شمار نیامده است.

با فرا رسیدن ماه مبارک رمضان، درهاى رحمت پروردگار به روى بندگانش گشوده می شود. نورانیت و صفاى ویژه اى در روح انسان پدید می آید و براى عبادت و تهذیب نفس و اصلاح اخلاق، آمادگى خاصى در روزه داران نمودار می گردد.

رمضان در روایات

خطبه شعبانیه پیامبر اسلام:

امام رضا(ع) از پدرانش، از امیر المؤمنین(ع) روایت نموده که حضرت فرمودند: رسول خدا(ص) روزى براى ما سخنرانى نمود و فرمودند:

«مردم ماه خدا با برکت و رحمت و بخشش گناهان نزدیک است، ماهى که نزد خدا برترین ما هها، روزهایش برترین روزها، شبهایش بهترین شبها وساعت هاى آن بهترین ساعت هاست، ماهى است که در آن به میهمانى خدا دعوت شده و شما را در این ماه از کسانى قرار داده اند که شایسته کرامت خدا هستند. نفس کشیدن شما در آن تسبیح و خوابید نتان در آن عبادت و عمل شما در آن مقبول و دعاى شما در آن مستجاب است. پس با نیتها یی راست، و د لهایی پاک از خدا بخواهید شما را موفق به روزه آن، و خواندن کتابش نماید. بدبخت کسى است که از آمرزش خدا در این ماه بزرگ محروم شود.

با تشنگى و گرسنگى خود در آن، گرسنگى و تشنگى روز قیامت را بیاد آورید. به فقیران خود صدقه بدهید، بزرگان خود را در آن احترام کنید، کوچکترها را مورد رحمت خود قرار دهید و صله رحم بجا آورید. زبا نهاى خود را حفظ کرده، دیدگان خود را از آنچه نگاه به آن حلال نیست و گو شهاى خود را از آنچه گوش دادن به آن حلال نیست، نگهدارید. با یتیمان مردم مهربانى کنید تا با یتیمان شما مهربانى شود.

به درگاه خداوند از گناهان خود توبه کنید. هنگام نماز دستهایتان را با دعا به طرف او بلند کنید، زیرا این وقت بهترین اوقات است و خداوند در آن هنگام با نظر رحمت به بندگانش نگاه کرده و هنگامى که از او بخواهند و با او مناجات نمایند، جواب آنان را می دهد. و اگر او را صدا بزنند، به آنان لبیک می گوید. و اگر دعا کنند، دعایشان را مستجاب می کند.

مردم شما زندانى اعمال خود می باشید، با استغفار خود را آزاد کنید. پشت هایتان از گناه سنگین است با طولانى نمودن سجد ه هاى خود آن را سبک نما یید. بدانید خداوند به عزت خود سوگند خورده است که سجده کنندگان و نمازگزاران را عذاب نکند و در روزى که مردم براى پروردگار جهانیان برمی خیزند، آنان را با آتش نترساند.

مردم کسى که به مؤمن روزه دارى افطار بدهد، ثواب آزاد کردن یک بنده و آمرزش گناهان گذشته خود را دارد. عرض کردند: ای رسول خدا همه ما نمی توانیم این کار را انجام دهیم. حضرت فرمودند: از آتش بپرهیزید، گرچه با نیم دانه خرما یی. از آتش بپرهیزید، گرچه با جرعه آبى.

مردم هر کدام از شما که اخلاق خود را در این ماه اصلاح کند، روزى که در صراط پاها می لغزد، جوازى بر صراط خواهد داشت. و هر کدام از شما که بر بنده و کنیز خود آسان بگیرد، خداوند در حساب بر او آسان خواهد گرفت، و کسى که شرّ خود را در آن باز دارد، خداوند در روزى که او را ببیند غضب خود را از او باز می دارد.

کسى که یتیمى را بزرگ بدارد، خداوند در روزى که او را ببیند او را بزرگ خواهد داشت، و کسى که در این ماه صله رحم کند،خداوند روزى که او را ببیند او را به رحمت خود وصل می کند. کسى که در آن قطع رحم کند، خداوند روزى که او را می بیند رحمت خود را از او قطع خواهد نمود. و کسى که یک نماز مستحبى بخواند خداوند براى او خلاصی از آتش می نویسد. و کسى که عمل واجبى انجام دهد ثواب کسى که هفتاد واجب را در ماهى غیر از این ماه انجام دهد، خواهد داشت.

و کسى که در این ماه زیاد بر من صلوات بفرستد، روزى که ترازوها سبک است، خداوند ترازوى او را سنگین می نماید. و کسى که یک آیه از قرآن بخواند، مانند پاداش کسى که قرآن را در ماهى غیر از این ماه ختم کند، خواهد داشت.

مردم؛ درهاى بهشت در این ماه باز است، از پروردگار خود بخواهید آن را به روى شما نبندد، درهاى جهنم نیز بسته است از پروردگار خود بخواهید آن را به روى شما باز نکند، شیاطین هم در زنجیرند، از پروردگار خود بخواهید آنان را بر شما مسلط نکند.

امیرالمؤمنین(ع) فرمود: برخاستم و عرض کردم ای رسول خدا برترین اعمال در این ماه چیست؟ فرمودند: ابا الحسن ! برترین اعمال در این ماه دورى گزیدن از حرا م هاى خداى عزیز و بزرگ است. سپس گریه کرد.

عرض کردم چرا گریه می کنید، رسول خدا(ص) فرمود: ای على! بخاطر حلال شمردن خون تو در این ماه است، گویا با تو هستم و تو براى پروردگارت نماز می خوانى و بدبخت ترین اولین و آخرین، همانند «پى کننده شتر ثمود » ضربه اى به جلو سرت می زند که موى صورتت با آنان رنگین می شود.

امیرالمؤمنین (ع) فرمود: عرض کردم: ای رسول خدا، آیا در آن حال دینم سالم است؟ فرمود: آرى، دینت سالم است. سپس فرمود: ای على! کسى که تو را بکشد مرا کشته و کسى که با تو دشمنى کند با من دشمنى نموده و کسى که به تو ناسزا بگوید، به من ناسزا گفته، زیرا تو مانند نفس من هستى، روح تو از روح من و سرشت تو از سرشت من است، خداى عزیز و بزرگ مرا آفرید، تو را نیز آفرید و مرا برگزید و تو را، من را براى پیامبرى انتخاب نمود و تو را براى امامت اختیار کرد.

بنابراین کسى که امامت تو را انکار کند پیامبرى من را انکار کرده. على تو وصى من، پدر فرزندانم، همسر دخترم و جانشین من در میان امتم در زندگى من و بعد از مرگ من هستى. امر تو امر من و نهى تو نهى من است.

به کسى که مرا به پیامبرى برانگیخته و مرا بهترین مردم قرار داد، قسم می خورم که تو حجت خدا بر خلق او و امین او بر رازش، و جانشین او درمیان بندگانش می باشى.

  • سید امیر حسین حجازی
    با سلام ممنون از حضورتان مطلب عالی بود به مطلب ما هم نظر بدهید
    التماس دعا
    یا حق
    بعد از یک ماه بروز شدیم
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">